Binchotan - aktivní uhlí pro přirozenou filtraci

Binchotan - aktivní uhlí pro přirozenou filtraci

Tmavá tyčinka aktivního uhlí Binchotan dokáže téměř zázraky. Filtrací vytvoří z mdlé vody svěží a dobrou vodu, která se pije s chutí, reguluje vlhko v interiéru, eliminuje pachy a také negativní účinky elektrosmogu. Je ekologická a má opravdu dlouhou trvanlivost.

Japonci aktivní uhlí Binchotan využívají už déle než 300 let. Své jméno Binchotan nese podle známého japonského řemeslníka – uhlíře Binchoya Chozaemona z provincie Kishu. V období Edo se japonským výrobcům uhlí podařilo natolik zdokonalit pálení uhlí z tvrdých dubů, až vzniklo uhlí nejvyšší čistoty. Do jaké míry to byla zásluha výše jmenovaného uhlíře, asi nezjistíme.

Brzy na to Japonci zjistili, že toto uhlí oplývá výjimečnými kvalitami. Až do 20. století se Binchotan považoval za nevysvětlitelně „zázračný“ a jeho používání bylo součástí „lidové moudrosti“. Moderní chemie pak vlastnosti a účinky uhlí Binchotan zdokumentovala.

1

Filtrace vody aktivním uhlím Binchotan

Do karafy vložte jednu tyčinku Binchotan a napusťte na ni vodu z kohoutku. Už po hodině zaznamenáte veliký rozdíl v chuti vody, ideální proměnou projde během několika hodin. Vodu v karafě stále dolévejte, díky tomu budete mít upravenou vodu trvale po ruce.

Uhlí Binchotan redukuje chlor přítomný v kohoutkové vodě, obohacuje ji o své minerály a harmonizuje její pH. Její chuť je díky této úpravě opravdu skvělá a svěží, lehce nasládlá. 

Díky tyčinkám uhlí Binchotan nepotřebujete drahé umělé filtrace na vodu, úplně je nahradí tato ekologická přírodní metoda.

V karafě bude tyčinka účinkovat asi tři měsíce, pak je dobré ji oživit. Nabijete ji tak, že uhlí vložíte na chvíli do vroucí vody a pak necháte osušit na slunci. Takto připravená poslouží další tři měsíce.

5

Další benefity uhlí Binchotan

Kromě výborné vody vám tyčinky aktivního uhlí vytvoří v celém bytě “dobrou energii”. Je to proto, že dokážou eliminovat elektrosmog, tedy všechno elektromagnetické záření ze spotřebičů. Binchotan totiž uvolňuje do okolí záporné ionty, tedy částice, které obsahují záporný elektrický náboj. Podobný náboj vzniká např. během bouřek nebo při nárazech vln o skály, což je důvod, proč se cítíme tak dobře třeba na pláži nebo po dešti.

Tyčinky aktivního uhlí Binchotan tedy v domácnosti plně nahradí drahé čističky vzduchu, včetně těch s funkcí ionizace vzduchu. Jejich trvanlivost je až 6 měsíců, poté byste ji měli vyměnit. Ale nevyhazujte! Najdete pro ni ještě další využití - zapíchněte ji do květináče s pokojovou rostlinou, bude jí dodávat živiny.

Jak se zbavit pachu snadno a rychle s uhlím Binchotan

Tyčinky aktivního uhlí na sebe dokážou vázat vlhkost a pohlcují pachy. Tyto vlastnosti využijete například v ledničce. Dejte ji do zásobníku, kde uchováváte aromatické potraviny, nebo ji nechte volně, třeba ve dvířkách ledničky.

Velkou službu uhlí Binchotan udělá ve zpocených teniskách či jiných botách, z nichž se line nepříjemný odér. Stačí do nich na noc vložit tyčinky aktivního uhlí a ráno je po problému. Stejně dobře vás zbaví zápachu z kočičího záchodku, aniž by kočkám uhlí vadilo.

Binchotan tyčinky umístěte v bytě tam, kde se potřebujete zbavit vzdušné vlhkosti a hrozí vznik plísně, například do špatně odvětrávané koupelny. 

4

Co stojí za zázrakem jménem Binchotan

Asi si kladete otázku, jak je možné, že kousek uhlí toho tolik dokáže. Vysvětlením je jeho pórovitá struktura, díky níž má uhlí Binchotan opravdu velký vnitřní povrch a výraznou schopnost adsorpce.  

(Adsorpce je proces, při kterém je tekutina (plyn nebo kapalina) pevně vázána na povrch sorbentu. Tekutiny sorbované adsorpčním procesem se na povrch sorbentu vážou pevněji, a je proto těžší získat je zpět, zatímco u absorpce to možné je.)

Stejným způsobem adsorbuje Binchotan nepolarizované molekuly rozpuštěné ve vodě, což je principem filtrace. Mezi nepolarizované molekuly se řadí například těžké kovy (arzén, chrom, rtuť, olovo, nikl, aj.), benzen, fenoly, organické pesticidy, tenzidy a další.

 

Autor textu : Jana Kováčová