Čemu se u kosmetiky vyhnout?

V přírodní kosmetice nalezneme mnoho blahodárných složek. Čisté složení je mnohdy potvrzeno certifikáty, o kterých se dozvíte podrobnosti v jednom z našich článků. V konvenční kosmetice se můžeme setkat i s látkami, které nemají příznivý vliv na lidský organismus ani na životní prostředí.

Jejich používání je ale překvapivě stále povolené a akceptované. Ve většině případech je totiž použito malé množství dané syntetické látky. Ovšem představme si, kolik různých přípravků denně použijeme. Je-li v každém z nich jen jedna toxická látka (byť v malém množství), za celý den může do organismu proniknout nadbytečné množství těchto syntetických látek, což často vede ke zdravotním potížím.

 2_2

Čtete si složení kosmetiky? Víte, kterým látkám je lepší se úplně vyhnout? V článku je uvedeno několik takových škodlivých látek, které často naleznete ve složení konvenční kosmetiky. 

Sodium Laureth Sulfate (SLES)

Jedná se o kapalnou látku patřící mezi tenzidy. V kosmetice se užívá pro pěnidlo. Velmi často tuto látku najdeme u produktů na vlasy (například šampony - více podrobností se dozvíte v tomto článku). Během přípravy této složky vznikají látky, které mohou mít karcinogenní účinky. Jsou-li tyto sloučeniny použity v kosmetice, musí být zachováno povolené množství. Žádná z těchto sloučenin není tolerována u přírodní kosmetiky.

Phenoxyethanol 

Tato olejovitá kapalina slouží jako stabilizátor, neboť účinně likviduje bakterie. Při vyšší dávce je ovšem tato látka nebezpečná. Může způsobit podráždění sliznic a pokožky. Obzvlášť těhotné a kojící ženy by se této látce měly zcela vyhnout. S phenoxyethanolem se můžeme setkat u různých pleťových produktů i u dekorativní kosmetiky. 

Phthalic acid (Kyselina ftalová)

Kyselina ftalová je aromatická látka, která se vyskytuje v běžných parfémech, deodorantech i lacích na nehty. Látka je škodlivá jak pro životní prostředí, tak i pro lidský organismus. Negativní vliv má především na reprodukční systém mužů. Zároveň může ohrozit i těhotné ženy a malé děti. Ty pak mohou být vlivem ftalátu náchylné k alergiím. 

Amonium hydroxide

Je to kapalina charakterizována štiplavým zápachem. V kosmetice se tato přísada používá ve zředěné formě, i tak má ale negativní vliv na zdraví i na životní prostředí. Hojně se využívá při výrobě barev na vlasy, přípravků na zesvětlení vlasů či krémů na holení. Pokud by bylo použito nadměrné množství látky, mohlo by dojít k vážnému poleptání pokožky. Látka je toxická pro celý organismus.

Triclosan

Tato syntetická látka je využívána v kosmetice jako konzervant. Používá se ale i v jiných odvětvích, například jako pesticid v zemědělství. Obvykle ji nalezneme v různých čistících prostředcích (gely na nádobí, antibakteriální mýdla nebo i zubní pasty). Aby bylo použití látky považováno za bezpečné, může produkt obsahovat z celkového obsahu jen 0,3 % Triclosanu. Látka může způsobit vážné zdravotní potíže. Narušuje hormonální soustavu a v horším případě může negativně ovlivnit i plodnost. 

Abychom ovšem neuváděli jen toxické látky a jejich negativní účinky, podíváme se i na složky, které se mohou podle názvu jevit jako syntetické a nebezpečné. Nicméně tomu tak není a opak je pravdou. Zpravidla se jedná o nezávadné, mnohdy i prospěšné ingredience, které jsou schované pod odborným názvem.

1

Cl75810

Jedná se o rostlinné barvivo, které je využíváno v kosmetice a potravinářství. Nachází se v listech všech rostlin nebo v mořských řasách. V kosmetice se přidává do barev na vlasy nebo ústních vod. Chlorofyl má pozitivní vliv na lidské tělo. Snižuje hladinu cholesterolu a není dráždivý vůči pokožce a sliznicím.

3-hexanol

Pokud najdete ve složení tento pojem, nemusíte mít strach. Jedná se o nezávadný listový alkohol, se kterým se nejčastěji setkáme u parfémů, mýdel nebo i přípravků na praní. Zároveň se využívá i v potravinářství. V ojedinělém případě se může vyskytnout alergická reakce. 

Titanium dioxide

Tato sloučenina anorganického původu se v přírodě nachází v minerálech. Aby sloučenina mohla být využívána v kosmetice, musí projít procesem čištění. V kosmetice se hojně používá u produktů na opalování, neboť poskytuje ochranu před UV zářením. Látka je nezávadná, a to dokonce i pro malé děti. 

Je zřejmé, že zkoumat složení se vyplatí. Ne vždy je totiž výrobek takový, jak se píše na obalu. A to se nejedná pouze o kosmetiku, ale třeba i o potraviny. Různých látek, které najdeme ve složení, je samozřejmě nespočet a orientovat se v nich je velmi náročné. V článku byly uvedeny ty, které byly nalezeny ve složení nejmenovaného konvenčního produktu. Na internetu ovšem nalezneme přesný popis každé jednotlivé látky i její účinky na lidské zdraví. Je tedy třeba vynaložit určité úsilí, ale jistota, že nepoužíváme výrobky obsahující nebezpečné látky, za to stojí.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.