Čemu se u kosmetiky vyhnout?

V přírodní kosmetice nalezneme mnoho blahodárných složek. Čisté složení je mnohdy potvrzeno certifikáty, o kterých se dozvíte podrobnosti v jednom z našich článků. V konvenční kosmetice se můžeme setkat i s látkami, které nemají příznivý vliv na lidský organismus ani na životní prostředí.

Jejich používání je ale překvapivě stále povolené a akceptované. Ve většině případech je totiž použito malé množství dané syntetické látky. Ovšem představme si, kolik různých přípravků denně použijeme. Je-li v každém z nich jen jedna toxická látka (byť v malém množství), za celý den může do organismu proniknout nadbytečné množství těchto syntetických látek, což často vede ke zdravotním potížím.

 2_2

Čtete si složení kosmetiky? Víte, kterým látkám je lepší se úplně vyhnout? V článku je uvedeno několik takových škodlivých látek, které často naleznete ve složení konvenční kosmetiky. 

Sodium Laureth Sulfate (SLES)

Jedná se o kapalnou látku patřící mezi tenzidy. V kosmetice se užívá pro pěnidlo. Velmi často tuto látku najdeme u produktů na vlasy (například šampony - více podrobností se dozvíte v tomto článku). Během přípravy této složky vznikají látky, které mohou mít karcinogenní účinky. Jsou-li tyto sloučeniny použity v kosmetice, musí být zachováno povolené množství. Žádná z těchto sloučenin není tolerována u přírodní kosmetiky.

Phenoxyethanol 

Tato olejovitá kapalina slouží jako stabilizátor, neboť účinně likviduje bakterie. Při vyšší dávce je ovšem tato látka nebezpečná. Může způsobit podráždění sliznic a pokožky. Obzvlášť těhotné a kojící ženy by se této látce měly zcela vyhnout. S phenoxyethanolem se můžeme setkat u různých pleťových produktů i u dekorativní kosmetiky. 

Phthalic acid (Kyselina ftalová)

Kyselina ftalová je aromatická látka, která se vyskytuje v běžných parfémech, deodorantech i lacích na nehty. Látka je škodlivá jak pro životní prostředí, tak i pro lidský organismus. Negativní vliv má především na reprodukční systém mužů. Zároveň může ohrozit i těhotné ženy a malé děti. Ty pak mohou být vlivem ftalátu náchylné k alergiím. 

Amonium hydroxide

Je to kapalina charakterizována štiplavým zápachem. V kosmetice se tato přísada používá ve zředěné formě, i tak má ale negativní vliv na zdraví i na životní prostředí. Hojně se využívá při výrobě barev na vlasy, přípravků na zesvětlení vlasů či krémů na holení. Pokud by bylo použito nadměrné množství látky, mohlo by dojít k vážnému poleptání pokožky. Látka je toxická pro celý organismus.

Triclosan

Tato syntetická látka je využívána v kosmetice jako konzervant. Používá se ale i v jiných odvětvích, například jako pesticid v zemědělství. Obvykle ji nalezneme v různých čistících prostředcích (gely na nádobí, antibakteriální mýdla nebo i zubní pasty). Aby bylo použití látky považováno za bezpečné, může produkt obsahovat z celkového obsahu jen 0,3 % Triclosanu. Látka může způsobit vážné zdravotní potíže. Narušuje hormonální soustavu a v horším případě může negativně ovlivnit i plodnost. 

Abychom ovšem neuváděli jen toxické látky a jejich negativní účinky, podíváme se i na složky, které se mohou podle názvu jevit jako syntetické a nebezpečné. Nicméně tomu tak není a opak je pravdou. Zpravidla se jedná o nezávadné, mnohdy i prospěšné ingredience, které jsou schované pod odborným názvem.

1

Cl75810

Jedná se o rostlinné barvivo, které je využíváno v kosmetice a potravinářství. Nachází se v listech všech rostlin nebo v mořských řasách. V kosmetice se přidává do barev na vlasy nebo ústních vod. Chlorofyl má pozitivní vliv na lidské tělo. Snižuje hladinu cholesterolu a není dráždivý vůči pokožce a sliznicím.

3-hexanol

Pokud najdete ve složení tento pojem, nemusíte mít strach. Jedná se o nezávadný listový alkohol, se kterým se nejčastěji setkáme u parfémů, mýdel nebo i přípravků na praní. Zároveň se využívá i v potravinářství. V ojedinělém případě se může vyskytnout alergická reakce. 

Titanium dioxide

Tato sloučenina anorganického původu se v přírodě nachází v minerálech. Aby sloučenina mohla být využívána v kosmetice, musí projít procesem čištění. V kosmetice se hojně používá u produktů na opalování, neboť poskytuje ochranu před UV zářením. Látka je nezávadná, a to dokonce i pro malé děti. 

Je zřejmé, že zkoumat složení se vyplatí. Ne vždy je totiž výrobek takový, jak se píše na obalu. A to se nejedná pouze o kosmetiku, ale třeba i o potraviny. Různých látek, které najdeme ve složení, je samozřejmě nespočet a orientovat se v nich je velmi náročné. V článku byly uvedeny ty, které byly nalezeny ve složení nejmenovaného konvenčního produktu. Na internetu ovšem nalezneme přesný popis každé jednotlivé látky i její účinky na lidské zdraví. Je tedy třeba vynaložit určité úsilí, ale jistota, že nepoužíváme výrobky obsahující nebezpečné látky, za to stojí.