Správná péče o pleť

Jak pečovat o pleť a jaké typy pleti existují? 

Aby naše pleť byla zdravá a plná života, je třeba dopřávat jí kvalitní a pravidelnou péči. Jak by tato péče měla vypadat a jaké produkty k tomu můžete použít se dozvíte v tomto článku. 

Každý z nás má trochu jiný typ pleti, každé pleti vyhovuje něco jiného. Proto je důležité svoji pleť vnímat a podle toho vybírat produkty, které na ni budete aplikovat. Obecně se rozlišují čtyři typy pleti - suchá, normální, smíšená a mastná. Pojďme si tedy nejprve stručně ujasnit, jak vůbec poznat, jaký typ pleti máte vy.

Suchá pleť produkuje menší množství kožního mazu a není schopna zadržovat svoji přirozenou vlhkost. Suchá pleť je hrubší, napjatá a často se na ní tvoří vrásky.

Normální pleť je přáním asi každého z nás. Pleť je vyvážená a hydratovaná. Netrpí vysušením ani přebytečnou tvorbou mazu.

Smíšená pleť je taková pleť, která je v T-zóně (čelo, nos, brada) mastná, ovšem na tvářích spíše suchá. V T-zóně může mít smíšená pleť také problém se zvětšenými póry a černými tečkami.

Mastná pleť je lesklá, má zvětšené póry a často trpí nedokonalostmi, jako jsou pupínky a černé tečky. 

Jednotlivé kroky při péči o pleť

Tím nejdůležitějším krokem pro zdravou pleť je čištění. Pleť by se ideálně měla čistit dvakrát denně - ráno a večer.

Prvním krokem je odlíčení a zbavení pleti povrchových nečistot (tento krok provádějte, i když nejste nalíčené). K tomu můžete použít odličovací olej nebo případně i micelární vodu. Produkt by měl být vhodný pro váš typ pleti. Oleje jsou vhodné i pro mastnou pleť, musíte si ovšem vybrat takový, který neucpává póry (například arganový nebo konopný olej). Doporučuje se aplikovat olej na vlhkou pokožku, aby se lépe vstřebal (pro ještě hlubší čištění můžete pleť opláchnout nejprve horkou vodou, čímž se otevřou póry a čištění tak bude efektivnější). Suchá a citlivá pokožka ocení čistící olej “Čistá pleť” od značky Kvitok. Kvitok má v nabídce takový olej i pro pleť mastnou a problematickou.

Následuje druhý krok čištění, který by se neměl přeskakovat. V tomto kroku se nejčastěji využívá čistící pěna, gel nebo mléko. Produkt můžete aplikovat prsty nebo klidně konjakovou houbičkou (tu nezapomínejte pravidelně čistit v horké vodě). Vyzkoušejte třeba tuto konjakovou houbičku od značky Kongy, která je určena pro všechny typy pleti.  Až budete z pleti omývat gel či pěnu, použijte k tomu naopak co nejstudenější vodu, díky čemuž se póry stáhnou a udrží si tak déle svoji čistotu. Na e-shopu najdete například tuto skvělou čistící pěnu od italské značky laSaponaria.

 

Třetím krokem může být peeling, s tím ovšem buďte opatrní. Mastná či smíšená pleť ho snese klidně i dvakrát do týdne, naopak suché pleti postačí peeling jednou či dvakrát za měsíc. Peeling nanášejte na pleť krouživými pohyby. Pomůže vám odstranit z pleti odumřelé kožní buňky a hlubší nečistoty. Můžete vyzkoušet třeba tento peeling od OnlyBio, který bude vyhovovat všem typům pleti.

Po kompletním vyčištění pleti následuje tonizace. K tomu můžete použít tonikum určené pro váš typ pleti, nebo například i květinové vody, které pleť také krásně osvěží a hydratují. Hlavním cílem tonizace je vyrovnání pH pleti. Mezi královny květinových vod patří bezpochyby růžová voda od Purity Vision.

Pokračujeme hydratačním sérem, které pokožku krásně vyživí. Stačí jen pár kapek. Pak můžete na pleť nanést svůj oblíbený denní či noční krém, případně i krém pečující o oční okolí. Hydratační sérum od OnlyBio bude pečovat o každý typ pleti. Kromě séra nabízí značka OnlyBio i denní a noční krém. Tyto krémy budou pečovat o všechny typy pleti, nejvíce je ale ocení pleť suchá a unavená. O oční okolí se postará značka Kvitok svým očním krémem.

serum

Ačkoliv je samotné čištění pleti opravdu klíčové, stav své pleti můžete podpořit i čistější stravou a pravidelným pitným režimem. Zkuste se vyvarovat i mačkání pupínků a černých teček, čímž na pleť můžete zanést nečistoty.

Jak už jsme zmínili, každá pleť je vážně trochu jiná, proto je dost důležité poslouchat tu svoji a pozorně sledovat, co ji vyhovuje a co ne. Díky tomu si vytvoříte vlastní pečující rituál.

Autor : Lucie Jiroušková