Testování (nejen) kosmetiky na zvířatech

Pocit nadřazenosti nad ostatními druhy. Následkem této mylné domněnky je mimo jiné i testování chemických výrobků na zvířatech. Mezi tyto výrobky se neřadí pouze kosmetika, ale i drogistické výrobky, léčiva a další chemické látky. Mezi zvířata, na kterých se výrobky testují, nepatří jen myši a krysy, ale také králíci, morčata, kočky, psi, opice a mnoho dalších zvířecích druhů. 

V EU i v České republice podléhá testování na zvířatech legislativě. Je povinností upřednostnit alternativní metodu testování před testováním na zvířatech. Tato podmínka je ale mnohdy opomenuta a pokusy na zvířatech jsou prováděny, i když existuje jiná varianta testování. Navíc se tato omezení týkají pouze kosmetiky. Ve většině zemí na světě je testování na zvířatech bohužel stále dovolené. 

 testovani_2

Testování probíhá otřesným způsobem. Výrobky jsou často zvířatům podávány i k vnitřnímu užití, aby mohla být studována následná reakce organismu. Co je vůbec nejhorší je fakt, že zvíře nemá šanci pokus přežít. Buď zemře přímo během testování, nebo je následně usmrceno, aby mohla být provedena pitva. 

Vzhledem k tomu, že toto zacházení se zvířaty není dostatečně kontrolováno a omezováno, vzniklo mnoho certifikačních společností, které potvrzují, že výrobek nebyl na zvířatech testován. A vzniklo také mnoho značek, které tento certifikát získaly a jsou tak na dobré cestě k lepším zítřkům nejen pro zvířata, ale i pro nás. My totiž můžeme takový výrobek použít s čistým svědomím.

 

Které certifikáty zaručují, že výrobek nebyl testován na zvířatech?

VEGAN

vegan

Výrobek označený tímto logem nejen že nebyl testován na zvířatech, ale neobsahuje žádnou živočišnou složku. Taková kosmetika je tedy čistě rostlinného původu, inspirována myšlenkou veganství. Certifikátem VEGAN se pyšní značky jako Ben & Anna nebo Eco Cosmetics.

 

 

 

 

LEAPING BUNNY 

leaping_bunny

Logo skákajícího králíčka symbolizuje mezinárodní certifikát, který potvrzuje, že výrobek ani jeho složky nebyly testovány na zvířatech. Tím pádem zaručuje, že skutečně v žádné fázi výroby kvůli produktu žádné zvíře netrpělo. Tento přísný certifikát naleznete například na produktech od značky Kvitok

 

 

 

 

CRUELTY-FREE 

certifikat-cruelty_free-1

Tento certifikát má na starost společnost PETA. Produkty s tímto certifikátem ani jejich složky nesmějí být testovány na zvířatech. Je-li výrobek označen logem “Cruelty-Free Vegan”, znamená to, že navíc neobsahuje ani živočišné složky. Tímto certifikátem se může chlubit česká značka Purity Vision. 

 

 

 

 

 

CCF (Choose Cruelty Free) 

ccf

U kosmetiky se můžete setkat i s tímto symbolem, který uděluje australská nezisková organizace CCF. Tento certifikát získá taková značka, jejíž výrobek není testován na zvířatech. Toto opatření se netýká pouze samotné značky, ale samozřejmě i dodavatelů surovin. Máte tedy jistotu, že ani kvůli použitým surovinám nebylo ublíženo žádnému zvířeti. S certifikátem se setkáte například u značky Inika Organic.

 

 

 

Autor : Lucie Jiroušková